Záchovná stomatologie

Záchovná stomatologie je obor zubního lékařství, který se zabývá ošetřením zubů poškozených kazem, dále ošetřením kořenových kanálků, kdy je nerv nenávratně poškozen (endodoncie).

K poškození zubů dochází nejčastěji z důvodu zubního kazu. Zubní kaz vzniká především při nedostatku správně prováděné ústní hygieny a následné tvorby zubního plaku na povrchu zubů. V případě lehčího poškození, nezasahujícího nervový systém zubu, lze takovéto defekty řešit výplní (plombou). Druh výplně – estetická bílá (fotokompozitní) či amalgámová – je stanoven individuálně na základě vyhodnocení všech specifik a také dle přání pacienta.

 

Fotokompozitní zubní výplň Fotokompozitní materiály – Fotokompozita jsou moderní výplňové materiály, které jsou směsí organického pryskyřičného pojiva a anorganického plniva, které tuhnou polymerací bezprostředně po osvícení speciálně odfiltrovaným světlem polymerační lampy. Fotokompozitní materiály odpovídají barvě vlastního zubu, nevodí teplo, neobsahují žádnou rtuť. Hotová výplň je, při dobré ústní hygieně, dlouhodobě barevně stabilní, její povrch lze dobře vyleštit.
Keramická zubní výplň Keramické výplně představují špičku v záchovné stomatologii. Jsou velmi kvalitní a plní dokonale estetickou funkci. Keramická výplň je vysoce odolná a při správné péči má neomezenou životnost. Nevznikají na ni alergické reakce, nehrozí vznik sekundárního zubního kazu. Keramické výpně často se používají v postranním úseku při větších defektech zubu.
Skloionomerní zubní plomby Skloionomerní cementy (plomby) se používají především pro zhotovení výplní v dětském chrupu a jako dočasný výplňový materiál u dospělých. Esteticky nedosahují úrovně fotokompozitních či keramických výplní, proto se používají jenom v dětském chrupu.

 

Záchovná stomatologie firmy

Zdravé zuby bývaly od pradávna symbolem celkového zdraví člověka.

Současné výzkumy stále více ukazují na vztah mezi zdravím ústní dutiny a některými onemocněními – diabetem, infarktem, mrtvicí nebo předčasným porodem. Studie dále ukazují, že záněty dásní mohou vyvolat sérii zánětlivých a imunitních změn, které mají vliv na celé lidské tělo.