3D Tomografie

CT - Výpočetní (počítačová) Tomografie

Jedinečnost 3D tomografického snímku spočívá v tom, že podrobně zobrazí lékaři stav zubu. V prvé řadě odborník vyhodnotí panoramatický snímek OPG, zhodnotí celkový stav chrupu. Poté kritické partie lze nasnímat v 3DCT obraze. Tento snímek se načte v jednotlivých řezech, které umožní podrobné zobrazení všech tkání v dané oblasti.

 

Jeden snímek v 3DCT obraze poskytne lékaři mnohem více informací než OPG a intraorální rentgenové snímky.

 

Výpočetní tomografie  CT – je vyšetřovací metoda, která speciálním způsobem využívá rentgenových paprsků a umožňuje podrobné zobrazení jednotlivých částí těla v tenkých vrstvách (pojem “tomografie” znamená zobrazování v řezech).

 

Během doby expozice (14 sekund), přístroj zachycuje přibližně 200 vrstev a vytváří projekci čelisti.  Příslušný počítačový program zpracovává obrazy a vytváří 3D model zubního systému. Výsledek vyšetření se ukládá v elektronické databázi kliniky a pacient je má k dispozici spolu se spouštěcím programem na datovém nosiči (CD, Flash disk apod.).

 

Zdravé zuby bývaly od pradávna symbolem celkového zdraví člověka.

Současné výzkumy stále více ukazují na vztah mezi zdravím ústní dutiny a některými onemocněními – diabetem, infarktem, mrtvicí nebo předčasným porodem. Studie dále ukazují, že záněty dásní mohou vyvolat sérii zánětlivých a imunitních změn, které mají vliv na celé lidské tělo.